pondělí 22. července 2013

Hledání nejmenšího kancelářského počítače

Jelikož v práci využíváme všechny pracovní nástroje online, tak nepotřebujeme od kancelářského počítače skoro nic. Všechny aplikace jsou přístupné odkudkoli z jakéhokoli počítač či zařízení.

Jak se firma rozrůstá a já musím kupovat nové počítače, tak dlouhodobě hledám rychlý a levný kancelářský počítač, který neobsahuje fůru zbytečností.

Krásný kancelářský PC do ruky
Pokud existuje dostatečně rychlý počítač, který se vám vejde do ruky, tedy třeba iPhone, tak proč není fůra kancelářských PC obdobné velikosti?

Na Android telefony se dá nahrát OS Linux (Ubuntu) a takhle by mohl vypadat kancelářský pc

Jednoduché, malé, krásné a dostačující řešení.


Co je údajně kancelářské PC?


Údajně kancelářské PC
Konvenční představa prodejců počítačů o požadavcích na kancelářské PC je hrozná.

Každý prodejce nabízí obří zbytečný počítač, vypadající jako obří škatule.

Navíc tvrdící, že toto je kancelářský počítač, a to je nesmysl.

V takovém počítači je tuna nesmyslů, které nevyužijete a akorát vás stojí peníze.


Co očekávám já od kancelářského PC?


- že se připojí na internet
- bude obsahovat spoustu internetových prohlížečů
- nebudu ho muset udržovat
- nebude to velká kráva
- bude lehký, tichý a bude mít malou spotřebu
- a zároveň bude výkonný.

Bohužel, takové současné kancelářské počítače nejsou.

Příklady zbytečností v kancelářských PC:


CD/DVD vs. MicroSD karta
staré médium z 80. let vs. současné médium
- cd/dvd mechanika je ohyzdně velká zastaralá hrůza, kterou jsme v práci nevyužili několik let. Tak proč, v dnešní době, je v kancelářských PC nabízena? OS se dá nainstalovat z USB přes MicroSD karty velikosti přejetého hrášku.

- PS2 konektory jsou pouze pro klávesnici a myš. Jelikož se obě zařízení dají připojit přes USB, tak jsou tyto konektory naprosto zbytečné. Zpětná kompatibilita s PS2 zařízeními u nového PC? Nesmysl, k novému PC dostanete myš i klávesnici za pár stovek a starou můžete zahodit.

- větráčky byly potřebné pro chlazení výkonných procesorů, což v dnešní době neplatí. Když funguje iPhone, kde není žádný větráček a dokáže zpracovávat výkonné 3D hry, tak proč by nefungoval stolní počítač bez větráčků?

- velký disk není potřeba. Všechna data máme online, to co nemáme online máme na disku serveru. Kdyby se dal startovat počítač online, nepotřebovali bychom žádný disk. To je můj sen.

- obří case (počítačová skříň) postrádá smysl. Tím, že v počítači nejsou žádné mechaniky, žádné disky, vše je integrované na základní desce, tak na co obrovský, kravský case?

Ve skříni mého počítače to zeje prázdnotou. Je tam základní deska a k ní připojený malý SSD disk.
To je vše.

V ideálním případě by to chtělo jen připojit monitor, myš a klávesnici do internetu a fungovat. Strojový čas bych si kupoval jako službu a nebylo by potřeba mít jakýkoli počítač na stole. To je bohužel ještě hudba budoucnosti.

V současné chvíli jsem stejně tak závislí na internetu, že když internet nejede, tak můžeme jít domů. Žádnou práci totiž bez internetu neuděláme.

Jaké se nabízejí řešení?


Moje požadavky nesplňuje prozatím žádné řešení, ALE už se tomu něco začíná blížit. Je tu několik sestav, které jsem za poslední roky zkusil.
Mini PC s procesorem Atom

- Mini PC s procesorem Atom bylo levné, malé a dalo se nakonfigurovat. Bohužel procesory Atom jsou pomalé i na surfování na netu a počítač byl pomalý a zastaralý v době nákupu. Ani 4 GB paměti nepomohlo. Takže je potřeba něco výkonnějšího.

All in one PC - počítač v monitoru
- All in one PC se jevilo jako dobré řešení. Je to vlastně počítač integrovaný do monitoru, takže nemá velkou krabici a málo kabelů. Bohužel procesor je také Atom a když je takovýhle počítač zastaralý, což už byl při nákupu, tak musíte vyhodit nejen PC, ale i monitor, který zase nezastarává. Takže pořád je potřeba oddělené řešení.

- konvenční MicroATX PC. Ač má počítač v názvu micro, jedná se pořád o tu kravskou krabici ze začátku článku. Pořád je tu zdroj, větráčky, dvd mechanika, další pozice na mechaniky, zbytečné konektory a samozřejmě obří case.

Co mě ještě čeká zkusit


Malý ITX počítač, přimontovaný
za monitor
- ITX sestavu. S ITX svítá na lepší časy. Našel jsem, že existují malé základní desky ITX, které jsou menší než MicroATX a navíc jsou pro ně menší skříně, bohužel ještě pořád se nezbavili pozice pro cd/dvd mechaniku. Našel jsem v zahraničí malé skříně bez pozice pro mechaniku, ale u nás nejsou moc dostupné.

U nás se navíc nedají koupit hotové ITX počítače, maximálně si je musím nechat postavit a ani se nedají v konfigurátorech prodejců nakonfigurovat.

Psal jsem Mironetu, že doba pokročila a mohli by konfigurátor upravit. Ne ne, dělat to nebudou. Lepší pořízení jsem měl u TS Bohemia, kde mě šéfík přes konfigurátor slíbil, že to tam doplní.
Super, teď jen čekám až tam bude možnost v konfigurátoru a kupuji.

Malinkatý počítač NUC od Intelu o velikosti 11x11x4 cm
- Vysněný NUC je stolní počítač, tak jak si ho představuji. Toto je on.

Je trošku dražší, ale běží i na procesoru Intel i3 což už není takový shit jak Atom. Dokonce je dostupný v ČR i s procesorem Intel i5 a bude dostupný s intel i7! Můžete do něj narvat 16GB paměti, wi-fi i SSD disk. Ideální a výkonný.

Zatím u tohoto zařízení bohužel neodpovídá cena/výkon, ale jinak je to perfektní kancelářský počítač.

Drobná nevýhoda je, že nemá jack výstup na repro. Což většinou nevadí, ale aspoň jeden počítač v kanceláři by měl mít zvuk. Jedině pořídit externí zvukovku do usb.

Až bude NUC trošku dostupnější, tak je to jasná volba!Žádné komentáře:

Okomentovat