pondělí 5. srpna 2013

Banky na nás všech vydělávají 6 500 Kč ročně. Proč peníze nevyužijete lépe?

Proč na nás banky minulý rok vydělaly 50 miliard? Protože si to necháme líbit a dobře nám tak.

Je až nepochopitelné, jak při dnešní rozmanitosti low costových bank dokáží největší banky vydělávat 50 miliard ročně. Češi cpou peníze do chřtánu bankám úplně zbytečně a úplně dobrovolně.


Tržby bank nejsou zisky 


A to se bavíme pouze o zisku. Když si vezmeme kolik budov vlastní nebo pronajímají banky, kolik mají poboček a kolik lidí pracuje v bankách, tak obrat, který je potřeba na běh, těchto zbytečných poboček, budov a lidí je enormní.

Tržby 4 největších bank za 2012 je 127 mld 
(Česká spořitelna 44,6 mld. + ČSOB 35 mld. + KB 32,7 mld. + GE 15 mld.)

Když k tomu připočteme i další banky tak se dostaneme někam kolem cca 200 mld. tržeb.

Když to přirovnám k rozpočtu celé České Republiky, který je cca 1 000 miliard. Tak banky si vydělávají 5% celého státního rozpočtu. Banky tedy vyinkasují 20% státního rozpočtu na běh poboček, které jsou v dnešní době zbytečné a akorát na obtíž.


Pro mě low cost banky nejsou ... ?


Stěžujeme si, že se rozkrádá státní majetek na ušitých veřejných zakázkách, což je samozřejmě špatněALE, proč dobrovolně cpeme svoje peníze bankám, na to už nikdo nenadává.

Zpytujte svědomí, kdo má ještě svůj bankovní účet u velkých a drahých bank? A proč vlastně?

Obecné výmluvy, proč si nepořídit bankovní účet u low costových bank jsou většinou hloupé a nesmyslné. Ve své podstatě je to jen lenost a strach z něčeho nového.

Low cost banky nabízí to co potřebujete a pokud chcete půjčku a nebo hypotéku, tak vůbec nemějte obavu, že by Vám nějaké banka půjčku nebo hypotéku nevnutila i když u nich nemáte účet. Navíc low costové banky poskytují totéž a většinou levněji.

Navíc můžete využít služby finačních poradců a na nějaké pobočky se úplně vykašlat.


Peníze mizí v zahraničí


Před 2 lety byli veškeré banky působící v ČR vlastněny zahraničními bankami a finančními skupinami. Což znamená, že ty prachy, které na nás banky vydělávají posílají vlastníkům pryč z republiky a my jim v tom vesele pomáháme a máme z toho tak akorát kulový.

Takže až zase budete nadávat na drahé dálnice, nebo, že nějaká asistentka politika dostala na prémiích statisíce, tak si na to vzpomeňte až budete na pobočce banky v klimatizovaných prostorách na přepážce obložené mramorem. A kde budete odevzdávat peníze do rukou zahraničních společností. 

A nebo si pořiďte účet třeba ve FIO bance a podpořte českou ekonomiku a lidi v této republice. 


Jak by se dalo využít 200 miliard lépe?


Když nebudete cpát peníze bankám, oželíte, že banka nebude mít žádné pobočky a třeba Vám bude vadit, že máte hodně peněz navíc, tak je můžete věnovat třeba na běh nadačního fondu Dobrý anděl a nebo třeba na Nadační fond proti korupci.

Kolika lidem by se dalo v ČR pomoci za 200 miliard korun ročně? Spoustě.

Kolik korupčních případů by se dalo odhalit za 200 miliard ročně? Spousty. 

Jsou to jenom a jenom vaše peníze, tak proč je dávat bance, když je můžete využít daleko lépe?


Kolik lidí by mohlo dělat něco jiného?


Jen u ČS pracuje cca 10 500 lidí. U KB pracuje cca 8500 lidí. U dalších bank pracuje další zbytečná spousta lidí. Řekněme, že polovina lidí by místo sezení na pobočce mohla dělat úplně něco jiného. 
Polovina lidí je nějakých třeba 30 000 lidí, kteří jsou již zaplaceni z našich peněz a mohli by dělat úplně něco jiného.

Třeba by mohli být učitelé, nebo by mohli být u policie nebo třeba jako detektivové pro odhalování korupce.

Představte si, že 30 000 lidí pracuje na odhalení korupce ve státním sektoru :) 
To bychom měli veřejné zakázky a stát bez korupce za dva týdny :)

Pár dalších politiků by šlo sedět a kolik bychom ušetřili na státních zakázkách? Další stovky miliard. Měli bychom třeba i dálnice, které nejsou vlnité ;)

a opět: 
Jsou to jenom a jenom vaše peníze, tak proč je dávat bance, když je můžete využít daleko lépe?Žádné komentáře:

Okomentovat